FILOZOFIE CHOVATELSKÉ STANICE FALLCAT
 

Několik lidí se mě ptalo na budoucnost (filozofii) našeho chovu a tak mě napadlo sepsat to, přesně jak to cítíme.
Chov a pejsci obecně už nejsou pro nás jen koníčkem, ale životním stylem, součástí našich životů, rodina. Nepatříme mezi ty chovatele, kteří si pořídí fenu, maj na ní dvakrát vrh a skončí u písmene B. My bychom chtěli pokračovat dál a dál a dál. Pomalu ale jistě :o) Neboť u nás vždy bude hrát prim kvalita nikoli kvantita.

Dokonalý pes (jakýkoliv) prostě neexistuje. Takového si můžeme představovat a ti šikovnější si ho mohou nakreslit. Ale jde o to nejtěsnější přiblížení se ke standardu u určitého plemene. Alespoň nám o to jde. Že to není lehký úkol Vám potvrdí každý zodpovědný chovatel, jež zná (a řídí se jím) standard svého plemene. Naším plemenem číslo 1 je Australský ovčák. Oni jsou prostě nej :o)))
Naše fenky budeme, v drtivé většině, krýt poprvé okolo třetího roku. Pro nás, pro které nejsou odchovy finanční nutností,  je to ideální věk. Fenka má čas si užít své dětství, pubertu a mládí, dozrát po psychické i fyzické stránce a až poté je připravena své geny předat dál a dát štěňátkům potřebnou péči a výchovu. Každá fenka ale dospívá individuálně, proto i první krytí je relativní. Odchov štěňátek je pro nás velkým závazkem. Chceme aby měla štěňátka co nejvíc péče a pozornosti a tak se pokusíme mít vždy jen jeden vrh v domě a užít si ty roztomilé kuličky, ze kterých rostou před očima noví pejsci :o)

Během odchovu štěňátek klademe a klást budeme důraz na správnou socializaci, ač to zrovna u nás na vesnici není lehké. Auto projede jednou denně, stejně jako někdo kolemjdoucí je zde vzácností. Přesto se snažíme připravit "naše dětičky" do nového domova co nejlépe. Od hlasité televize, přes vysavač, fén, různé nárazové zvuky po kontakt s jinými psy (s našimi). Také žádáme přátele aby jezdili co nejčastěji, aby byla štěňátka zvyklá na návštěvy v podobě cizích lidí a dětí. Také je vozíme autem a do nové rodiny odcestují vždy řádně připravena. Také umějí nosit obojek, chodit doma čůrat na noviny, když to nestihnou venku, většinou reagují na své jméno a umí "zabíjet" všechny plastové lahve a dětinské plyšové hračky :o) Štěňátka máme a budeme mít doma, aby byla v centru dění s možností pobytu venku, pokud to počasí dovolí. Pro majitele našich štěňátek jsme připraveni kdykoli cokoli udělat, pomoci, poradit. To je náš chovatelský servis a v dnešní multimediální době komunikujeme s novými majiteli jak to jen jde. Od SMS a volání, přes Skype a Facebook až pochopitelně po osobní setkání. Připravujeme pro naše odchovy a jejich majitele různé akce a setkání. Samozřejmostí je hlídání v době dovolené, předvedení pejska na výstavě a vše kolem. Prodejem štěněte to pro nás nekončí - naopak!

Výběr vhodného psa se vždy odvíjí od fenky, která se má stát budoucí maminkou. Pes na ní musí "sednout" jako ulitý.
Při výběru je pro nás vždy hlavní celková harmonie! Australák jako celek se vším všudy. Krycí pes musí splňovat spousty našich požadavků: jeho zdravotní výsledky musí být v souladu s naší fenkou (vykrýt případně plusy a mínusy), musí být v typu jako naše fenky, musí mít jasně vyznačen pohlavní dimorfismus, jeho povaha musí být vstřícná, temperamentní bez známek agrese, určitě nás potěší sportovní, pracovní či výstavní úspěchy, ale pokud pejska dobře známe osobně je pro nás důležitější náš vlastní úsudek, než to, kolik má pes CACIBů. Určitě nehodláme dělat ústupky týkající se zdraví, povahy nebo exteriéru. Krycí psy také vybíráme s dostatečným předstihem, abychom měli dostatek času psa pozorovat, či sledovat jeho odchovy. Rozhodnutí, že nakryjeme Puňťou z vedlejší vesnice, protože je to kousek u nás rozhodně nečekejte :o))) stejně jako několikrát opakovaného krytí se u nás nedočkáte! Nikdy fenky nebudou mít v 5 letech za sebou pět vrhů!!! Znovu opakujeme, že prodej štěňátek pro nás není zdrojem obživy, všechny peníze z pejsků jdou zase jen a jen do pejsků :o) štěňátka plánujeme a produkujeme pro radost - naší i nových majitelů. Vždy se snažíme o spojení, která budou nějakým přínosem.
Jsme plně rozhodnutí využívat v chovu jen nadprůměrné jedince, kteří mají co předat svým potomkům. Ať to stojí co to stojí. Jediná překážka je pro nás bohužel oceán :o( Ale třeba se jednou zadaří a vycestujeme i tam pro nové geny do našeho chovu :o) Větu od jedné velmi moudré chovatelky máme před sebou defakto stále - "Používej v chovu jen mimořádně kvalitní jedince, i za cenu, že by to měl být tvůj jediný vrh na několik let" - tady nemám o čem přemýšlet, s tímto jsme ve shodě na 100%! Díky Rosie!
Samozřejmě se nebráníme nakrýt trikolorní fenku s trikolorním psem, naopak takové spojení v chovu bývá přínosné. Na spojení dvou merle jedinců jsme ještě "malí páni", nedostatek zkušeností nám zatím (a ještě dlouhá léta) nedovolí takovéto spojení udělat. Ani nevidíme zatím pádný důvod. Pár strašáků v chovu samozřejmě existuje a těm bychom se v naší stanici chtěli vyvarovat a pokud nás příroda nemile překvapí, jsme připraveni s tím bojovat. Asi jeden strašák za všechny kvůli představivosti - nadměrná bíla barva (na hlavě, na těle), ze které plyne spousty zdravotních problémů a jsme nesmírně hrdí na to, že jsme zatím ze 7 vrhů (63 štěňat) odchovali jen jedno jediné štěně s nestandardním zbarvením, ale pouze s uhnutou barvou u očička, s plným pigmentem - bez nebezpečné (zdraví ohrožující) bílé barvy!

Jelikož jsme na začátku naší dlouhé cesty tak jsme velmi rádi za každý nový poznatek týkající se našeho milovaného plemene. Jsme velmi vděční i chovatelům z USA, kteří nám trpělivě odpovídají na naše všetečné otázky týkající se chovu a kteří se za ta léta stali naši dobrými kamarády a mentory. Máme z toho radost, neboť není nic cennějšího než rady a názory od chovatele, který chová australáčky přes 30 let a ještě v zemi jejich původu. A téměř denně si připomínáme kolik toho nového ještě je. Je to jako taková knížka, kdy každý den otočíte na další stránku, ale ta knížka nemá konec :o) Je to velmi vzrušující a člověk si uvědomuje, jak malý pán je. Stejně tak navštěvujeme různé přednášky a semináře o chovu, zdraví, úpravě atd atd.
Z vlastní zkušenosti víme, že zaměstnaný australák = spokojený australák. Jak fyzicky, tak mentálně, a proto vyžadujeme i od nových majitelů nějaké zaměstnání pro štěňátko od nás. Avšak nemusí skládat jednu zkoušku za druhou, nemusí být každý víkend ve výstavním kruhu, ale bez zaměstnání nebude australák spokojený. Vždyť ta jejich dychtivá jiskra v oku by měla být to, co nás požene stále dopředu.

Ačkoli australáci patří mezi relativně "nové" plemeno, nezkažené a nezatížené všelijakými zdravotními problémy, boom poslední doby jsou genetické testy. A to defakto na cokoli si vzpomenete. Pro nás paradoxně jsou ale důležitější výsledky z rentgenů kloubů. Ty napřímo ovlivňují jak samotného psa, tak potomky i když druhý v páru bude "čistý". Bohužel jsem viděl několik psů (naštěstí ne australáků) kteří opravdu trpěli při každém kroku. To se nám velice příčí! A DNA testy, které mohou mít jeden ze tří výsledků (+/+ , +/- , -/-) je taková trochu matematika s jasnými pravidly. Vzhledem k faktu, že plošné testování je na svém začátku, je třeba to také tak brát. Australáček s -/- přeci není úplně odepsaný. A i on když se bude k němu vybírat +/+ protějšek může dát základ linie, která už ve třetí generaci bude +/+! Ovšem úmyslně spojovat -/- jedince s +/- nebo s -/- je v naších očích zbytečné. Neúmyslné takovéto spojení, je dílo náhody a mělo by k tomu být tak přihlíženo a v budoucnu na to brát velký zřetel. Osobně známe -/- jedince na některé testy (MDR i HSF4) a jejich kvalita života je srovnatelná s ostatními. Díky bohu zatím nevíme o žádném psu, který by trpěl jako třeba pejsci postižený DKK, za to víme o psech, kteří měli test na určitou nemoc +/+ a přesto jí onemocněli! To opravdu stojí za zamyšlení. Za nás: testovat ano, ale s rozumem a bez hysterie.
Co se tohoto týká tak určitě se nepovažujeme za vševědoucí, ani jeden z nás nemá (bohužel) lékařské vzdělání a tak se snažíme získávat informace kde to jen jde (většinou veterináři, kteří se v tom orientují a chovatelé co s tímto mají bohaté zkušenosti) a vstřebávat to do nějakého postoje k této situaci. A zatím máme jasno. Pro fenky hledáme co "nejčistější" psy, chápejte to tak, že psy s nejvíce plusy :o) Ale pokud se nám na fenku +/+ bude po všech ostatních stránkách hodit pes s +/-, tak ho využijeme. Ovšem vědomě nenakryjeme +/- fenku s +/- psem a krycí pes -/- je nám zapovězen. Na druhou stranu se nepoženeme za negativními psy na všechny testy na úkor toho, že nám v linii uteče plemenný typ, povaha aj. To raději krýt nebudeme. Ale čistý pes v pěkném typu nám neuteče :o)
Tento poslední odstavec je velmi těžké psát, neboť vždy zvažujeme případ od případu a probíráme možné situace či možnosti, ale určitě nám to není lhostejné a počítáme jak to jen jde.

A jsme na samém konci filozofování. Toto je náš postoj k chovu a pokud se Vám líbí tak jsme rádi. My k tomuto názoru docházeli roky a doufám, že to bude ku prospěchu chovu tohoto senzačního plemene. A pokud se Vám to nelíbí, můžete nám napsat co děláme špatně. Jsme otevřeni k diskuzi a jak píši výše, nejsme vševědoucí a rádi se přiučíme něčemu novému. Pakliže se budete chtít kdykoli na cokoli zeptat, nekoušeme!!! Vítáme lidi se zájmem o plemeno, lidi s vlastním rozumem :o)

 

MARTIN

tel: 00420 774/88 24 28

mail: fallcat2000@gmail.com

MARTINA

tel: 00420 776/547 918

mail: martina.svecova87@gmail.com