Šampion šampionů 2017 TOP Hotel Praha
Champion of Champions, Prague 20.1.2018

Jedna z nejprestižnějších událostí roku je za námi. Přes 200 psích šampionů se v sobotu 20.1.2018 sešlo v TOP Hotelu Praha, aby změřili své síly v soutěží šampion šampionů 2017. Celý den bylo k vidění nespočet psích krasavců, neboť den začal vyhlášením soutěže PES ROKU 2017, kam majitelé hlásí své miláčky na základě nasbíraných bodů z českých národních a mezinárodních výstav. Já jsem měla tu čest se zde proběhnout s úžasnou fenkou Groenendaela (belgický ovčák) jménem Ich. GrandCh. April BriBiaDai, která skončila na úžasném čtvrtém místě v FCI 1, kde je neskutečná konkurence. Aprilku znám od mládí a mám ji moc ráda, proto jsem neváhala ani minutu, když přišla majitelka Ivuška s nápadem, že mi mojí oblíbenou "černou ovečku" svěří. To ale znamenalo trochu pozměnit plány :o) do TOP Hotelu jsme dorazili namísto ve 12 hodin už v devět, ale co - oslava mohla začít o to dřív :o) slavili jsme nejen Aprilky úspěch v TOP DOGu, ale hlavně Karlíkův úspěch v Estonsku. Karlík přiletěl v pátek spolu s úžasnými kokardami, které tam získal. No a slavili jsme i příjemné setkání s přáteli.

Samotná soutěž šampionů začala na čas ve 13 hodin. My jsme přihlásili Sexinku. Ta po roce vyrazila do výstavního kruhu přesně ve stejné kondici, ve které ho opustila. Mateřská pauza na ní nebyla znát ani v nejmenším, naopak - nesmírně jí to slušelo! FCI skupina 1 šla na řadu jako první. Posuzování padlo na usměvavého a milého rozhodčího ze Švýcarska - Laurenta Picharda. Ten posoudil všech 15 psů, kteří nastoupili do první skupiny. Patnáct šampionů dvanácti plemen. Postoupit dál do odpoledního K.O. systému (tedy do druhého kola) mohla polovina, tedy 8, bez ohledu na pohlaví či plemeno. Australský ovčák bylo jako již tradičně nejpočetnější plemeno se čtyřmi zástupci. Martin nastoupil se Sexy a já s Aprilkou. Kromě aussíků a gréna byl k vidění Australský honácký pes, Bearded kolie, Beauceron, Bobtail, Border kolie, ČS vlčák, Holandský ovčák, PON, Pyrenejský ovčák a Čuvač. Netroufala jsem si odhadovat, kdo se panu rozhodčímu bude líbit a kdo postoupí dál. Byla jsem nesmírně pyšná, jak se obě naše holky předvedly, a cokoli dalšího by bylo jako sen. Sen se stal skutečností, když pan rozhodčí odzadu řady začal vybírat postupující - PON, Holanský ovčák, já s April!!!, Beardedka, Sexy!!! a další dva zástupci aussíků (psi - samci) a když chyběl poslední, vrátil se pan rozhodčí pro československého vlčáka. Hurá! Obě holky jsou v TOP 8! Nyní jsme museli losovat čísla, která určila dvojice pro druhé kolo - K.O. systém. Co čert nechtěl, vylosovala jsem si číslo 4 a Martin číslo 3 - tím bylo jasné, že v prvním K.O. jdou holky proti sobě... netroufali jsme si tipovat, která postoupí dál. Ale bylo to vlastně jedno :o) obě předvedly skvělý výkon, obě v super kondici, obě "naše" :o) Já jsem ještě slíbila pomoc kamarádovi Honzovi, který měl přihlášené tři své jezevčíky. FCI IV posuzoval pan Tamás Jakkel z Maďarska. Jezevčík trpasličí drsnosrstý byl nejpočetnějším plemenem, a tady i moje mladá svěřenkyně "Tudy" - celým jménem GoodGirlsGoToHeaven Vitoraz. Nastoupilo 10 jedinců a dva museli z kola ven. Tudy se předvedla skvěle a k mojí velké radosti jsme postoupily dál! Honzovi tak postoupili všichni tři pejsci, včetně mojí favoritky, světové vítězky Skin on Skin Vitoraz! No a opět se potvrdilo, že na los nemám příliš štěstí, tak jsem si vylosovala do druhého kola číslo 8, které mě přiřadilo přímo k Honzovi a Skiny. Ale byla jsem připravena si to užít ve druhém kole s Tudynkou i proti Skiny. Spousta kamarádů a známých mělo v prvním kole úspěch a tak jen z party kolem nás postoupil do druhého kola také syn našeho Samíka "Sam Jr." s majitelkou Ivou, stejně jako náš oblíbený tibetský španěl Speedy, jeho kamarádka ČS vlčačka, nebo Klárka s PONem a Korejským Jindo dog. Panovala fajn nálada.

Pro druhé kolo, které začalo v 16 hodin, připravilo ČMKU a SUPER ZOO živý přenos pro diváky na facebooku. Mnoho přátel a rodina nám tak psalo, že nás sledují přímo online. Skvělý nápad! Odkaz na videa níže. Druhé kolo posuzovalo pět rozhodčích, kteří rozhodovali systémem K.O. nezávisle na sobě. Byli to paní Linda Voláriková ze Slovenska a pánové Laurent Pichard ze Švýcarska, Rafael Malo Alcrudu ze Španělska, Claudio De Giuliani z Itálie a Tamás Jakkel z Maďarska. Na začátku sice trochu zazlobila technika, když pořadatelé chtěli, aby rozhodčí hlasovali elektronicky, takže chvilka zdržení, než přišly na řadu staré dobré pálky :o) Ale nezáviděli jsme první dvojici (holandský ovčák x australský ovčák Bobo), že tam strávili tolik minut navíc. Druhá dvojice Sexy a April (cca 22. minuta prvního videa), kdy díky hlasům 3:2 postoupila do TOP 4 naše Sexynka! Ta ale v dalším kole narazila na pozdějšího vítěze skupiny Boba (cca 26. minuta prvního videa), takže zbýval už jen boj o třetí místo s krásnou Bearded kolií (cca 28. minuta prvního videa). Díky tomu, že z druhé strany "K.O. pavouka" postupoval i druhý aussík, dalo se předpokládat, že nebudou tři aussíci na bedně, ale přesto, že na Sexynku zbyla bramborové 4. místo, měli jsme obrovskou radost a jsme na ni nesmírně pyšní! Moc hezky se na Martínka s Sexy koukalo. A jak jsem už napsala, vítězem skupiny se stal aussík - červený trikolor Bobo, celým jménem Ch. Hearthside Spectre, který je tatínek našeho Kiowa vrhu!

Když začínala skupina jezevčíků, měli jsme už sbaleno, takže jsem si jen odskočila proběhnout se s Tudy. Byli jsme s Honzou poslední K.O. dvojice (cca 1.27 na prvním videu) a za pár minut potom šel Honza se Skiny i proti svému druhému psovi, který ale nakonec skončil na krásném třetím místě. Úžasný úspěch! Hned po jezevčíkách jsme odjeli domů, stihli cestou ještě večeři a doma jsme Best in show (druhé video) sledovali už v posteli. Malá "Dreamy" fandila tátovi, ale tři nejvyšší místa patřila tentokrát těm nejmenším. Oba jsme nejvíce fandili Honzovi a Skiny, kterým se k naší velké radosti podařilo vyhrát! Ale všech deset zástupců svých skupin byli krásní psi, kteří si úspěch zasloužili.

Za fotky patří náš velký DÍK Jakubovi Antošovi, Markétě Sousedíkové a Ivušce Barákové. Pár jsme jich pořídili mobilem my.

Video II. kolo (K.O. systém) na facebooku

Video BEST IN SHOW na facebooku

Martina